Ekoporadna: Ostatní

Další poradní místnosti Doprava, Hluk, Odpady, Ovzduší, Spotřebitel, Stavby a pozemky, Voda, Rostliny a zeleň, Zvířata

WI-FI

Dobrý den omlouvám se ale chtěla bych se zeptat zda je v budově Wi-Fi připojení. Budu moc ráda jestli mi odpovíte a přeji krásný den :)

Mirka, 29. března 2016, 16:09 hod.

Ano, v Natura parku je v celé budově.

Praxe

Dobrý večer :) Jsem studentka VOŠ Sociální práce a chtěla bych se zeptat, zda je možné u Vás absolvovat praxi. Předem děkuju za odpověď. S pozdravem Eliška

Elis, 24. listopadu 2012, 17:38 hod.

Napište předpokládaný termín a z jaké jste školy na náš e-mail, kvůli případné domluvě. Toto fórum je určeno k dotazům o životním prostředí, nikoli k osobní komunikaci. Děkuji.

Strategie pro formování pozitivního vztahu k přírodě

Dobrý den, potřeboval bych poradit jaké jsou základní "strategie pro formování pozitivního vztahu k přírodě" z pohledu žáka základní školy. A na co si dávat pozor při jejich naplňování... Děkuji.

Filip Kolbábek, 16. října 2011, 13:17 hod.

Strategie vyplývají z cílů Školního vzdělávacího programu na Vaší škole. Každá škola je proto může mít trochu jiné. Takže mohu uvést jen příklad z jednoho ŠVP málotřídní školy:

- zařazujeme praktické terénní procházky s využitím okolního prostředí a směřujeme žáky k poznávání a k ochraně přírody

- předkládáme žákům pracovní listy, herní aktivity, praktické činnosti, pozorování, výzkum vedoucí k podrobnějšímu poznávání a zkoumání různých ekosystémů, zejména se zaměřujeme na ekosystému místa, kde žijeme

- nejméně 2 x ročně realizujeme návštěvu střediska environmentální výchovy a procházíme výukovým programem

- připojujeme se k oslavě Dne Země (forma zapojení může být individuální dle ročníků)

- zapojujeme se do projektu M.R.K.E.V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) v Pardubickém kraji

- realizujeme 1 x ročně vícedenní pobyt mimo školní prostředí s programem zaměřeným na EV

- organizujeme společně se žáky pravidelné i příležitostné projekty během školního roku pro rodiče a veřejnost ( viz příloha ročních akcí a projektů)

- oceňujeme dialog, diskuzi, argumentaci

- snažíme se o vytváření pozitivního školního klima

Obecně lze říci, že by strategie měly zahrnovat praktickou výuku v terénu/přírodě, pestrost, odbornost podanou zajímavě a přístupně pro žáka, emoční stránku (působivé zážitky), estetické věci (krása přírody, land art) vedení k vnímavosti k lidem i všemu živému, táboření... Na co si dávat pozor - je to trochu obecná otázka, odpověď tudíž je také obecná - aby přístup byl vyvážený a zahrnoval všechny složky a pohledy na problematiku, umožnil zapojení žáků a vlastní iniciativu a odpovědnost, byl podán přitažlivě atd. To jsou obecné pedagogické zásady. Nevystrašit (např. zmije), neotrávit (dlouhé pochody za špatného počasí) ap.
 

Dotaz a prosba

Dobrý den, jmenuji se Denisa Vilémová a jsem z Liberce. Dnes jsem byla v Liberci ve Správě chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Dostala se mi do ruky příručka Proč je důležité mrtvé dřevo ? a také publikace Ekologická výchova v mateřských a základních školách. Mám 5leté děti a poměrně často pořádáme na našem pozemku takové akce s dětmi. Snažíme se vést je k úctě k přírodě, třídit odpad a vubec se starat o přírodu. Takže já sama třídím odpad. Jen je zde problém a ze dvou sběrných dvorů již nefunguje v LIberci ani jeden. Snad od 19.9, takže už mam za dva měsíce 3 plné pytle roztříděných odpadků. Snažím se o výchovu i u známých a dospělých. tam je to tedy poněkud slabší. Vaše publikace mě zaujali a moc se mi líbí. Proto Vám chci napsat, že Vám moc fandím. Nejsem sice pedagog, ale chtěla jsem poprosit, jestli byste mi nemohli zaslat nějaké informační letáky týkající se ochrany přírody, zvířat a nebo i odpadů. Je možné publikace někde koupit? Zkusila bych se domluvit v MŠ, kam naše děti chodí a ráda bych i já sama uspořádala zase nějakou akci s dětmi v přírodě. Vaše publikace bych moc ráda využila. Děkuji moc za odpověd,s pozdravem Vilémová Denisa ,Liberec

PharmDr.Denisa Vilémová, 9. září 2011, 14:40 hod.

Dobrý den, na našem webu jsou některé hry a publikace přímo k odpadům - viz Obchůdek, asi jste ho přehlédla. Jinak další publikace můžete najít třeba na www.ekokatalog.cz . Informační letáky byste nejlépe mohla získat ve střediscích ekologické výchovy přímo u vás - nejblíže je Divizna při ZOO Liberec, další je např. STŘEVLIK v Oldřichově v Hájích. Kontakty najdete na webu nebo souhrnně na www.pavucina-sev.cz

Písanka

Dobrý den,
kde mohu sehnat Ekologickou písanku - 1. a 2. díl Burešová L.
Děkuji
Sylva Smejkalová
ZŠ Rousínov

Sylva Smejkalová, 23. srpna 2010, 09:51 hod.

Písanku můžete sehnat u nás - na těchto stránkách je Obchůdek (žlutě podbarvený), kde si můžete písanky objednat.

metodické materiály

Dobrý den,účastnila jsem se exkurze do ekocentra Chaloupky, kde byly k prodeji materiály pro ek.výchovu v MŠ.Bohužel, některé již byly vyprodané.Jak se prosím dostanu do vašeho internetového obchůdku?Děkuji za odpověď.

Monika Čechovská, 4. května 2009, 19:52 hod.

Asi jste přehlédla odkaz - je hned na www.paleta.cz na hlavní straně, má jinou barvu.

ANIMALFEST

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat zda se dají zakoupit vstupenky na ANIMALFEST v předprodeji,popřípadě kde? dekuji

Novák, 28. ledna 2009, 12:26 hod.

Vstupenky budou k dispozici před koncertem přímo v místě, bude jich dostatek.

literatura k ekologické výchově

Dobrý den,
podlě mě dostupných informací mělo Ekocentrum Paleta v roce 2002 vydat publikaci: Ekologická výchova na MŠ a ZŠ, dá s u vás objednat?děkuji

Chmelíková, 17. září 2008, 13:40 hod.

Ano, je to přímo na těchto našich stránkách v Obchůdku.

Recyklovaný papír

Potřebovala bych poradit,kde si mohu koupit šedý recyklovaný papír. Stačil by mi ale jen jeden balík a né celá krabice a nikde v papírnictví ani na internetu ho nemohu sehnat. Díky moc :)

ferrisek, 16. ledna 2008, 13:06 hod.

Kupujeme recyklovaný papír MOTIF od firmy Papera (SkalickyL@seznam.cz).  Bohužel samotný balík se asi nedá u nich koupit (zkuste se zeptat), jedině zkoušet různá papírnictví.

Skeptický ekolog??

Slyšeli jste něco o knize Bjorna Lomborga Skeptický ekolog? V případě, že ano, co si o ní myslíte?

Roman Hodovský, 2. února 2007, 17:51 hod.

Je to zajímavá kniha, která určitě stojí za přečtení. V podstatě je to opozice k názoru, že za globální oteplování může pouze člověk a ten by s tím měl něco dělat. Trošku skepse vůbec neškodí - dobře se pamatuji, jak v 70. letech minulého století byly plné noviny hrozeb nové doby ledové (poté, co bylo pár dlouhých a mrazivých zim). 

Dobrý den .

Jsme 6 skautek ze Slatiňan . Zučástnily jsme se národního kola zelené stezky . Od té doby chceme udělat něco pro životní prostředí . Je nám všem kolem 14 let. Chtěly bychom se scházet a vymyslet celoroční činnost . Nevíme si s tím rady a proto vás prosíme o pomoc . Můžeme vám dobrovolně pomáhat při vašich aktivitách , získat zkušenosti . Budeme rádi za každou radu nebo pomoc . Děkujeme Vám.
 
 
                                                                             za všechny Barbora Štěpánková

Barbora štěpánková, 29. srpna 2006, 22:32 hod.

Díky, obraťte se na Ladu Pecharovou z naší pobočky v Chrudimi (máte to tam blíž) a určitě se domluvíte. Děkujeme.

Spoluprace

dobry den, je mi 15 a jsem zastupce Pardubic za Snem deti CR pro zivotni prostredi. Chtel bych se zapojit do pripravy nekterych ekologickych akci a spolupracovat s Paletou. Hezky den,

 
Vojtěch Dostál
 

vojtechdostal, 23. srpna 2006, 20:21 hod.

Děkujeme, stavte se a domluvíme se. Zavolejte nebo pošlete e-mail pro domluvu termínu schůzky.

Africka vesnice

Kde najdu pravidla ke hře Africká vesnice?

Michal Burkert, 27. června 2006, 16:41 hod.

Pravidla včetně hracích karet jsou v publikaci Hruška: Globální a environmentální výchova na pobytových akcích. Viz Obchůdek na těchto stránkách.

...

JE MOŽNÉ ZAPOJIT SE DO NĚJAKÉ AKCE NEBO PROGRAMU, JESTLIŽE MI JE 15 LET A CHODÍM NA ZŠ. DÍK ZA ODPOVĚĎ.

Nikola Trávníčková, 19. ledna 2006, 19:50 hod.

U nás v Paletě je možné se zapojit do péče o zvířata v ZOO učebně, je možné pomoct při pořádání Dní Země, Velikonočních dílen, v létě na našem statku v Oucmanicích ap. Jiné organizace dělají akce na ochranu přírody - např. různé základní organizace Českého svazu ochránců přírody (www.csop.cz) nebo Svoboda zvířat (www.svobodazvirat.cz), která se angažuje při záchraně Slavíkových ostrovů v Přelouči nebo Děti Země (www.detizeme.cz), která dělá třeba celostátní kampaně Dny bez aut ap.

...

CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, JESTLI EXISTUJÍ NĚJAKÉ PROGRAMY NEBO AKCE, DO KTERÝCH SE MŮŽE VEŘEJNOST ZAPOJIT NEBO NĚJAKÝM ZPŮSOBEM POMOCI ? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Nikola Trávníčková, 17. ledna 2006, 14:53 hod.

Existuje mnoho možností - dobrovolná pomoc při přípravě akcí nebo kampaní, v ochraně přírody, v péči o handicapovaná zvířata, při práci s dětmi, atp. Záleží na Vašich preferencích a možnostech. Zavolejte nebo lépe stavte se u nás (po předchozí domluvě data a času), probereme to konkrétněji.