Ekoporadna: Odpady

Další poradní místnosti Doprava, Hluk, Ovzduší, Spotřebitel, Stavby a pozemky, Voda, Rostliny a zeleň, Zvířata, Ostatní

olej z kuchyne

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost likvidace použitého oleje z domácí kuchyně. Zatím sbírám do PETky, ale kam s tím? Jaké jsou v Pardubicích možnosti? Napadlo mě zatím jen požádat nějakou školní jídelnu či restauraci a svézt se s nimi. Kam vlastně olej "odevzdávají"?Děkuji Jana Š.

Jana Šmídová, 21. září 2015, 23:39 hod.

Dobrý den, některé školy měly domluven odběr specializovanou firmou, v Pardubicích např Waldorfská, Polabiny I, Polabiny II. Firem je více, většinou ale berou jen větší množství. Olej lze odevzdat i na sběrném dvoře.

sběr hliníku

Dobrý den, chtěla bych u nás ve škole začít sbírat hliník, a proto by se mi hodily nějaké informace. Jaký hliník lze sbírat, kde ho lze udat, jestli zdarma nebo za něj něco utržím (na odměny pro žáky), a hlavně, k čemu se potom hliník využije. Děkuji za odpověď,

Kateřina Drábková, 8. ledna 2015, 19:23 hod.

Dobrý den, kusový hliník vykupují sběrny ve městě, v současné době je výkupní cena kolem 30 Kč/kg. Hliníkové fólie vykupují jen některé sběrny, situace se v čase mění, je třeba sběrny obtelefonovat, cena je nižší, cca třetinová. Nejlépe je obrátit se na specializovanou firmu, která tyto hliníkové fólie zpracovává a vykupuje (lze i zaslat) - viz www.alutherm.cz.

třídění odpadů

Dobrý den,mám velkou prosbu,pro naší v MŠ v Pardubicích- bychom chtěli zakoupit popř.získat nádoby na třídění odpadu...uvítám jakékoliv dobré zkušenosti i kontakty popř. zda by bylo možné získat nádoby přes projekt či granty...moc děkuji za odpověd a za čas strávený nad ní,,,,děkuji Závodská

Andrea Závodská, 23. dubna 2012, 17:43 hod.

Osvědčily se nám i ve školách stohovatelné kontejnery - např. na obrázku zde: http://www.mevatec.cz/nadoby_na_odpad.html 

Jinak je možné získat peníze z grantů, pokud si napíšete projekt v rámci grantových řízení na ekologickou výchovu - vypisuje je jak město Pardubice tak Pardubický kraj. Grantová řízení se vypisují většinou na podzim na následující kalendářní rok. Doporučuji si přihlásit odběr novinek na www.ekovychova.cz  - budete mít aktuální informace. 

Co s tenkostěnným hliníkem

Kam můžeme dávat hliník z jogurtů?

Jaroslav Novotný, 28. dubna 2011, 15:38 hod.

Jaké jsou možnosti zpracování tenkostěnného hliníku?

Jednou z možností zpracování je drcení, zbavování laků a barev a výroba hliníkového prášku a granulí. Tento polotovar se pak uplatní jako redukční činidlo při výrobě oceli. Tento postup uplatňují v praxi ve firmě Alutherm CZ, s.r.o., v Mníšku pod Brdy (více informací na www.alutherm.cz). Od domácností a dalších drobných „producentů" přebírá firma hliník prostřednictvím paní Jany Lenhartové (Jana Lenhartová, Žižkova 1547, 263 01 Dobříš, tel. 604 171 861).  V současnosti tento kontakt nefunguje, jen dobíhá, informace o dalším fungování ing. Lenhart, 777 739 349.

Jiná cesta zpracování je slisování fólií, které pak umožní přetavení na hliníkovou slitinu či granule. I tento způsob výroby s sebou nese úskalí: při tavení mnohou vznikat - v kombinaci s barevnými potisky - sloučeniny dioxinů, látky, které jsou zdraví člověka velmi nebezpečné. Tento postup využívá firma EkoMetalrecycling z Rýmařova (více na www.erben-ekometal.cz). Kontakty na sběrny jsou na webu, pro nás je zajímavý - Hlinsko, Luboš Klinecký, Mobil: +420 736 750 286. Pokud nejde jinak, je ochotný přijet (do rozumné vzdálenosti).

Ale nejprve je potřeba poptat se v místě – sběrny, sběrné dvory. Další konkrétní odpovědi viz předchozí dotaz.

Kam s hliníkem?

Prosím Vás, která sběrna v  Pardubicích nebo okolí vykupuje hliník /víčka od jogurtů, kalíšky od svíček-bez vosku,event. prázdná platíčka od léků/.
Děkuji  

Renata B., 22. února 2011, 10:24 hod.

V Pardubicích dříve tento druh hliníku sbírala sběrna na Dubině u Technických služeb, dnes ho bohužel už nevykupuje. Možnosti jsou dvě - odvést jej do sběrny Recycling Slatiňany (u nádraží), kam hliník vozí celá Chrudim (sbírají jej na školách), nebo jej darovat skautům, kteří jej sbírají a mají každý rok v dubnu akci Alko a hliník pak dávají do sběrny (tel. 777949293 Helena Kmínková).

Kam se starým papírem?

V naší škole již léta třídíme druhotné suroviny a ve sběru starého papíru se naše výsledky stále zlepšují. Za loňský školní rok to bylo 26 tun. I letos je pěkně "nakročeno" a první odvoz máme již za sebou. Dnes jsme však zažili šok. Svozová firma Marius Pedersen nám sdělila, že papír již za peníze nevykupují a za odvoz každého kg papíru jim musíme zaplatit 0,56 Kč. Škola nemá nadbytečné finanční prostředky na to, aby odvoz platila. Rovněž nedisponujeme skladovacími prostory. K dnešnímu dni jsme tedy byli nuceni okamžitě sběr starého papíru zastavit. Tato situace mám přijde velice zvláštní. Na jedné straně se všude propaguje sběr druhotných surovin (školám se na to i poskytují nádoby), na straně druhé je nikdo nechce. Máte nějakou radu, jak z této situace ven? Děkuji za odpověď.

Helena Chaloupková, 19. listopadu 2008, 16:23 hod.

Ceny druhotných surovin se vyvíjejí cyklicky a papíru zvlášť. V současné době není odbyt a tudíž ceny klesají a firmám se nezaplatí ani náklady na odvoz. Tato situace již v minulosti několikrát nastala. Řešení je několik - vyčkat, až se situace obrátí (což může trvat půl roku i déle). Nebo pokud jste pardubická škola, obrátit se na magistrát na vedoucího odboru životního prostředí Ing. Míču, který zajistí bezplatný odvoz. Pokud jste mimopardubičtí nezbývá než hledat jinou firmu, která by vám odvoz zajistila - nejlépe za pomoci obce. Bohužel z výchovného hlediska je tato situace nešťastná, ale ovlivnit se nedá. Proto doporučuji dlouhodobou spolupráci s obcí.

Třídění hliníku

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je nutné umývat veškerý vytřizovaný hliník (víčka od jogurtů, obaly od sýrů atd) a zda je nutné z hliníku strhávat papírové obaly. Děkuji za odpověď.
Vendula Rusňáková

Vendula Rusňáková, 19. dubna 2008, 08:05 hod.

Hliník by měl být relativně čistý, bez příměsí jiných materiálů - jinak Vám to nemusí ve sběrně vzít nebo celou várku později vyhodí jako špatně vytříděnou. Problémem zbytků potravin je i jejich zapáchání při manipulaci. Pokud máte myčku, je možné víčka od jogurtů mýt v košíku na příbory nebo při větším množství je dát do plastové síťky.

Dobry den,zajimalo by me do ktere kategorie odpadu se tridi cedecka,muzou prijit do plastu?dekuji

Eva Kocarova, 12. října 2007, 11:43 hod.

Můžete normálně do plastů, ta vrstva kovu je naprosto minimální a technologii zpracování např. v Transformu vůbec nevadí (je mnohem tenčí než třeba víčka od jogurtu).

kompost a hlodavci

U školy jsme si zří dili kompost,kam chcene dávat mimo jiné i biologický odpad ze tříd(kromě zbytků zeleniny i zbytky chleba,buchet a pod.)

Naše paní školnice se domnívá,že se ke škole začnou stahovat krysy a zvířata.
Máte s tímto problémem nějaké zkušenosti?Do naší školy chodí 40 žáků,množství odpadu je úměrné tomuto počtu.
Děkuji za zodpovězení dotazu.
Lydie Věnečková (koordinátor EVVO)

Lydie Věnečková -ZŠ Němčice, 4. října 2007, 11:15 hod.

Zbytky jídla budou přitahovat hlodavce a jiné tvory - hlavně v případě zmiňovaného chleba a buchet, u zeleniny to není tak markantní. Vyhnout se tomu můžete tím, že se tyto zbytky budou překrývat větší vrstvou zeleně (např. posekanou trávou, listím) nebo dostatečnou vrstvou zeminy. Je-li zbytků jídla více, je vhodné je nekompostovat, ale domluvit si jiný odběr (chovatelé zvířat, firmy zpracovávající odpad z jídelen ap.).

Jeste by me zajimalo jestli nevadi papirove etikety na igelitovych obalech a spojovace v sesitech a casopisech.dekuji

R., 20. září 2007, 15:03 hod.

To nevadí, technologie zpracování papíru i plastů si s tím bez problémů poradí. Pokud však jde etiketa z lahve jednoduše sundat, tak je lepší ji roztřídit zvlášť.

Komunitní kompostování

Dobrý den!
Pracuji na diplomové práci, která se z části zabývá bioodpadem. Velice mně zaujalo komunitní kompostování. Ale nemůžu nikde najít technické, provozní a ekonomické parametry tohoto kompostéru.  Kdyby to bylo jen trochu možné mohly byste mi  poskytnout více informací, nebo poslat číslo na osobu která má kompostéry  na starost. Předem děkuji Hedvika Malá

Hedvika Malá, 10. dubna 2007, 01:46 hod.

Bližší infomace Vám dají v naší chrudimské pobočce, která celý projekt provádí. Spojení najdete na tomto webu v rubrice Kontakty.

Materiály o třídění

Prosím o zaslání nějakých těch materiálu nebo kontaktů na osvětu o třídění odpadů. Děkuji

Roman Álvarez, 29. března 2007, 08:54 hod.

- pěkný popis co a jak třídit je na www.jaktridit.cz
- hry a pomůcky o odpadech jsou v obchůdku na www.paleta.cz
- Ekocentrum PALETA nabízí osvětový program pro školy na recyklaci a třídění odpadů - krátký popis je na www.paleta.cz v sekci nabídka (MŠ, ZŠ)
- osvětové materiály lze příp. získat od firmy EKO-KOM a. s., regionální zastoupení Tomáš Pešek, EKO-KOM, a.s, Pernerova 441, 530 01  Pardubice, Tel., fax: 466 531 892, Mobil:  721 562 554, e-mail: pesek@ekokom.cz

Doba rozpadu některých odpadů

Připravuji pro své žáky projekt zaměřený na odpady a potřebovala bych znát nějaké kontaktní web.stránky, kde by si sami vyhledali potřebné informace. Konkrétně, jak dlouho trvá, než se v přírodě volně rozloží běžné odpadky produkované lidmi.
Děkuji.

Jiřina Formanová, 11. dubna 2006, 13:13 hod.

Tetrapaky 2

Mohu ukládat krabice od nápojů do kontejnerů na plasty i v Přelouči a okolních obcích?

Veronika Kovářová, 17. března 2006, 14:35 hod.

Předpokládám, že ano. Záleží to však na tom, kam odpady vozí firma, která u Vás zajišťuje svoz plastů. Pokud plasty končí ke zpracování ve firmě Transform Lázně Bohdaneč, tak můžete.

odpadní nádoby

Vážení přátelé, chtěla bych v naší malinké škole zavést třídění odpadů, můžete m poradit kde koupit vhodné nádoby na třídění? Děkuji S pozdravem

Iveta Buryanová, 16. ledna 2006, 11:47 hod.

Nejvíce se osvědčily u nás i ve třídách na školách stohovatelné nádoby (jsou dobře přístupné, zabírají málo místa, dají se dobře umývat, drží tvar). Na trhu je jich několik, prodávají je např. v IKEA. Podobné jsou k vidění i k objednání na www.mevatec.cz, v odkazu Sortiment - Nádoby na odpad - 30-34 Nádoby na tříděný odpad.

Tetrapaky

Viděl jsem bilboard, kde bylo uvedeno, že krabice od nápojů se mají dávat do kontejnerů na plasty. Je to pravda?

Beránek Jan, Pardubice, 5. listopadu 2005, 11:45 hod.

Ano, krabice vytřídí zpracovatelská firma Transform v Bohdanči na své třídící lince a dále budou předány k využití (papírny, výroba desek).

Autobaterie

Prosím o sdělení, kam mám dát starou autobaterii? Děkuji.

Přecechtělová, 1. října 2005, 19:27 hod.

Autobaterie můžete zdarma odevzdat při nejbližším svozu nebezpečného odpadu nebo na sběrném dvoře. Seznam sběrných dvorů najdete v našem Rádci (viz výše).

Rtuť

Žádám Vás laskavě o radu, kde a jak máme zlikvidovat nebo odevzdat cca 1dl rtuti

Šiška, 21. září 2005, 09:21 hod.

Rtuť jako vysoce nebezpečný odpad lze odevzdat při sběru nebezpečného odpadu ve vaší obci. V Pardubicích se organizuje cca 1x za dva měsíce. Příští sběr 28.11.-2.12.2005. Zastávky sběrového vozu jsou na letáku doručovaném do schránek nebo informaci podá magistrát, p. Slach, 466859196.