Obchůdek s pomůckami Objednané programy

Obce pro budoucnost

Projekt "Obce pro budoucnost" řeší připravenost zástupců veřejné správy obcí na transformace, které s sebou přináší změna klimatu. Vedení obcí a úředníci městských úřadů čelí v posledních letech novým výzvám. Musí řešit následky extrémů počasí, např. přívalových dešťů nebo dlouhodobého sucha, zároveň ale musí mít přehled v nově vznikajících nařízeních a doporučeních, která souvisejí s adaptací a mitigací na změnu klimatu. V rámci projektu vznikne dvoudenní školení, které umožní účastníkům získat nové znalosti, dovednosti a kompetence potřebné pro efektivní a odpovědné rozhodování ve veřejné správě. Pilotní část projektu proběhne v Pardubickém kraji, ve druhé části budou školení probíhat i v okolních krajích a zároveň dojde k proškolení dalších lektorů, aby byl dopad projektu co největší.

Prvním cílem projektu je zvýšit kompetence aktérů veřejné správy v rozhodování o opatřeních vedoucích k adaptaci a mitigaci na změnu klimatu. Díky projektu vznikne interaktivní školení v rozsahu 20 hod., které zahrne nejdůležitější oblasti, ve kterých by měli mít všichni pracovníci veřejné správy aktuální přehled. Účastníci získají základní znalosti ze všech oblasti, několik předem zvolených bude probráno více do hloubky. Školení bude probíhat interaktivní formou, bude zaměřeno především na znalosti a dovednosti využitelné v praxi.

Dalším cílem je šíření výstupů projektu do ostatních krajů. Kapacita řešitelského týmu neumožňuje obsáhnout celou Českou republiku. Proto jsme oslovili partnerské organizace, které vyslovily předběžný souhlas se zapojením do projektu a podepsaly partnerskou smlouvu. Po pilotní části projektu v Pardubickém kraji budou zástupci partnerských organizací podrobně proškoleni v daných oblastech a v dalších letech pomohou s organizací a vedením školení ve svém okolí.

Třetím cílem je šíření osvěty mezi širokou veřejnost a zároveň aktualizace znalostí proškolených účastníků. Cíl bude naplněn vznikem newsletteru, který bude nejméně jednou za 3 měsíce rozesílán odběratelům jak z řad účastníků školení, tak z řad široké veřejnosti, kteří se přihlásí k jeho odběru.

Projekt se realizuje od 1. 11. 2023 do 30. 11. 2025. Podpora činí 2 634 605,89 Kč.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.

EVP pro vzdělavatele se zaměřením na oblast změny klimatu v Pardubickém kraji

Podpora a realizace denních i pobytových EVP v pobočce Chrudim pro vzdělavatele se zaměřením na oblast změny klimatu, se  zřetelem na plošné pokrytí služby v Pardubickém kraji. Aktivitu bude realizovat pobočka v Chrudimi.  Denní i pobytové EVP plánujeme realizovat na území celého Pardubického kraje, abychom mohli oslovit a učinit programy dostupnější pro více zájemců.  

Cílem projektu je zrealizovat denních i pobytových EVP pro vzdělavatele v rozsahu 7000 osobo/hodin. Obecným cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů pro vzdělavatele tak jsou návaznost na rámcové  vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 760 000 Kč.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.

Programy environmentálního vzdělávání v Pardubickém kraji

Podpora realizace denních ekologických výukových programů v Pardubickém kraji, se zřetelem na plošné pokrytí služby ekologických výukových programů pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol. Programy realizuje Ekocentrum PALETA - pobočka Chrudim v místě sídla pobočky nebo v rámci výjezdových programů v rámci celého Pardubického kraje

Cílem projektu je zrealizovat denní ekologické výukové programy pro žáky mateřských škol,  

základních škol a středních škol v Pardubickém kraji v rozsahu 4000 osobo/hodin. Obecným cílem  EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav  životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO2, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost,  hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 300 000 Kč.

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Vzdělávací programy v Pardubicích se zaměřením na oblast změny klimatu

Podpora realizace denních ekologických výukových programů se zaměřením na oblast změny klimatu v Ekocentrum PALETA - pobočka Pardubice, se zřetelem na plošné pokrytí služby ekologických výukových programů pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol.

Cílem projektu je zrealizovat denní ekologické výukové programy se zaměřením na oblast změny klimatu pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol v Ekocentrum PALETA - pobočka Pardubice v rozsahu 6000 osobohodin. Obecným cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO2, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 300 000 Kč.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.

Vzdělávací programy v Pardubicích

Podpora realizace denních ekologických výukových programů v pobočce Ekocentra PALETA v Pardubicích, se zřetelem na plošné pokrytí služby ekologických výukových programů pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol.

Cílem projektu je zrealizovat denní ekologické výukové programy pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol v Pardubickém kraji v rozsahu 6000 osobohodin. Obecným cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO2, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 300 000 Kč.

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Pobytové programy environmentálního vzdělávání se zaměřením na oblast změny klimatu

Podpora a realizace pobytových ekologických výukových programů  se zaměřením na oblast změny klimatu  v Pobočce Ekocentrum PALETA - Oucmanice, se  zřetelem na plošné pokrytí služby ekologických výukových programů  se zaměřením na oblast změny klimatu  pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol.

Cílem projektu je zrealizovat pobytové ekologické výukové programy  se zaměřením na oblast změny klimatu  pro žáky mateřských škol,  základních škol a středních škol v Pardubickém kraji v rozsahu 3750 osobohodin. Obecným cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav  životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou  přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové  

vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 300 000 Kč.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.

Pobytové programy environmentálního vzdělávání pro školy v Oucmanicích

Podpora a realizace pobytových ekologických výukových programů v Oucmanicích, se zřetelem na plošné pokrytí služby ekologických výukových programů pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol.

Cílem projektu je zrealizovat pobytové ekologické výukové programy pro žáky mateřských škol, základních škol a středních škol v Pardubickém kraji v rozsahu 3750 osobohodin. Obecným cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Projekt se realizuje od 1. 9. 2022 do 30. 6. 2024. Podpora činí 300 000 Kč.

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

Vzdělávací programy na lokalitách NATURA 2000

V rámci Projektu budou vytvořeny nové samoobslužné vzdělávací programy pro návštěvníky vybraných lokalit systému Natura 2000 v Pardubickém kraji. Součástí projektu je jejich pilotní ověření a evaluace.

Cílem projektu je přímo na místě zážitkovou formou přibližovat školám či veřejnosti význam konkrétních lokalit. V závěru Projektu bude vytvořena vhodná obecná metodika pro tvorbu obdobných programů a sdílení dobré praxe.

Projekt se realizuje od 1. 6. 2019 do 31. 12. 2021. Podpora činí 719 190 Kč.

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

           www.sfzp.cz                                      www.mzp.cz

Projekty SFŽP

Ekocentrum PALETA, z.s. je v roce 2017realizátorem projektů:

Vzdělávací programy v Pardubicích
Pobytové programy environmentálního vzdělávání pro základní školy
Programy environmentálního vzdělávání v Pardubickém kraji
Tyto projekty byly vytvořeny za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP