Obchůdek s pomůckami Objednané programy

Články v této rubrice:

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO DOSPĚLÉ

(či dospělé s dětmi)

 

… vzdělávat se

… získat nové dovednosti

… rozvíjet ducha

… relaxovat

… zažít netradiční teambuilding

OBJEDNACÍ PODMÍNKY

Minimální platba za program je vždy za 10 dospělých účastníků. Doporučený počet účastníků je 10 až 25.

Ceny odráží nejen délku jednotlivých bloků programů, ale i náročnost na přípravu či materiál.

U většiny programů se počítá s realizací u nás v areálu či blízkém okolí. V některých případech je reálné přijet s programem i za vámi.Cena na osobu pak bude o 15Kč vyšší + připočteno cestovné 8Kč/km.

Primárním cílem těchto programů je vzdělávání dospělých, ale některé programy lze provést i ve variantě pro dospělé s dětmi. Cena pro děti odráží míru, kolik program obsahuje aktivit, které si děti mohou naplno užít. V některých případech program není vůbec zaměřen na děti a jejich přítomnost pouze „nevadí“a děti si v daném prostředí najdou zábavu sami – pak je účast dětí zdarma. V jiných případech děti pomáhají rodičům (např. společně tvoří jeden výrobek) a v dalších případech si děti program užijí naplno i samy za sebe. Děti do 5ti let neplatí.

Objednávky na: ekocentrum@paleta.cz, 606581866

NABÍDKA PROGRAMŮ

PŘÍRODNÍ STAVĚNÍ A BYDLENÍ

Cíl: získat motivaci, inspiraci, základní informace i konkrétní dovednosti ke stavění a rekonstrukcím z přírodních a environmentálně šetrných materiálů

Obsah: Je mnoho důvodů proč stavět či rekonstruovat dům pomocí přírodních materiálů – někdo chce stavět levněji a svépomocí, někdo chce co nejmenší vliv stavby na životní prostředí, někdo touží po zdravějším interiéru, a umělci a kreativci ocení tvořivý potenciál přírodních materiálů…k tomu všemu vám bude náš program inspirací. V tématice přírodního stavitelství nabízíme celkem 4 různé přednášky a zorganizovat pro vás můžeme i praktický hliněný workshop.

 

Domy ze slámy

1,5 hod, 100 Kč/os

Stavění domů z balíků slámy považujeme za jedno z neekologičtějších, zdravotně nejpříjemnějších a zároveň cenově nejdostupnějších řešení bydlení. Naše přednáška vás s ním dopodrobna seznámí. Proč stavět ze slámy, odkud se slaměné stavitelství vzalo, mnoho výhod i pár nevýhod, fyzikální i jiné parametry, různé způsoby využití balíků slámy v konstrukci domu, praktické tipy a zkušenosti, další přírodní materiály se kterými slámu nejlépe zkombinovat, inspirativní ukázky mnoha slaměných domů z ČR, užitečné odkazy… 

 

Hliněné stavitelství

1,5 hod, 100 Kč/os

Nepálená hlína je bez nadsázky nejpříjemnější, nejkreativnější, nejlevnější a nejekologičtější stavební materiál na světě. V přednášce letmo nahlédneme do historie i do různých částí světa, abychom se pak navrátili do současnosti v ČR, a ukázali si mnoho možností, jak hlínu skvěle využít pro stavění, rekonstrukce i různé další tvoření. Seznámíte se s mnoha výhodami i pár nevýhodami, nebudou chybět ani praktické návody na tvorbu hliněných omítek svépomocí, a řada inspirativních ukázek.

 

Paleta přírodně stavebních technologií

1,5 hod, 100 Kč/os

V této přednášce vás seznámíme s širokou škálou různých přírodních materiálů a jejich využití, výhod a nevýhod.  Dřevo, sláma, nepálená hlína, konopí, ovčí vlna, rákos … a řada dalších. Průřez tematikou přírodního stavitelství, environmentálních i zdravotní souvislosti. Zabrousíme i do tématu přírodní střechy, nátěry či ošetření povrchů z přírodních materiálů. Rádi se podělíme o naše praktické zkušenosti s řadou z nich a představíme vám i náš projekt „Paleta přírodně stavebních technologií“. 

 

Konopný beton

1,5 hod, 100 Kč/os

V přednášce vás čeká seznámení s tímto méně známým a velmi netradičním stavebním materiálem, jehož použití jsme měli možnost prakticky vyzkoušet i v rámci naší organizace. Podělíme se nejen o obecné informace o tomto materiálu, které jsme pro vás připravili ve spolupráci s odborníkem na tento materiál, ale přidáme i naše praktické postřehy a environmentální souvislosti.

 

STAVÍME Z HLÍNY - Workshop

1,5 - 2 hod, vhodné i pro rodiče s dětmi, 150 Kč (děti 70 Kč) pouze v období duben – říjen, nutno objednat s větším předstihem

Praktická dílna, kde si namícháte 2 různé hliněné směsi kombinující písek, hlínu či slámu, a vyzkoušíte si i některá jejich využití. Dovednosti, které se naučíte, jsou využitelné nejen na tvorbu hliněných omítek a štuků, ale třeba i na stavbu hliněné pece, zdění hliněnou maltou, stavbu zdí či dětských prolézaček z masivní hlíny, nebo na nejrůznější výtvarné projekty i hravé aktivity. Na sebe oblečení, které se může zablátit!  S tímto workshopem můžeme v ideálním případě přijet i k vám a tak vám pomoci odstartovat nějaký váš hliněný projekt (dohoda předem nutná).

 

PŘÍRODNÍ ZAHRADY

1,5 hod, jen dospělí či děti nad 14 let, 100 Kč/os

Cíl: Seznámení s výhodami, krásou a užitečností přírodních zahradVysvětlení důležitosti a významu přírodních zahrad v kontextu se současným alarmujícím stavem obhospodařování krajiny, konvenčních zahrad a snižováním biodiverzity v přírodě. Popis a vysvětlení principu fungování jednotlivých biotopů a prvků v přírodních zahradách a možnosti jejich zhotovení, realizace na vlastní zahradě. Podpora a návody k pěstování vlastní bio zeleniny a ovoce. - přednáška s prezentací

 

TVORBA PŘÍRODNÍCH ZAHRAD - workshop

vhodné i pro rodiče s dětmi: 1,5 hod, 100 Kč/os (děti 70 Kč), duben až říjen

V praktické části vás čeká pestrá směs aktivit. Praktický nácvik tvorby plánu přírodní zahrady formou hry. Seznámení s živočichy, které v zahradě můžeme potřebovat. Prohlídka stanovišť/biotopů v naší zahradě, a při tom též ochutnání a očichání tradičních i netradičních rostlin. Pokusy s půdou – pochopení důležitosti kvalitní zeminy nejen pro zahradu. Výroba „semínkové bomby“.

 

DIVOKÉ JÍDLO

1,5 - 7h, 100 – 600 Kč/os dle zvoleného obsahu, času a počtu účastníků

Cíl: Pociťovat divoké rostliny jako něco pestrého bohatého a přitom důvěrně známého. Propojit představy o jídle s přírodním prostředím, ze kterého pochází.

Obsah: Program je tvořen až čtyřmi bloky. Základní je vždy botanická exkurze „Procházka za divokým jídlem“, kterou je možné dle zájmu rozšířit o další aktivity se zpracováním jídla. Děti se programu mohou účastnit, pokud svým počtem výrazně nepřečíslí dospělé.

1. Procházka za divokým jídlem. Botanická exkurze za tím, co by se v přírodě dalo sníst. Pokud navazují další bloky pak rovnou sbíráme suroviny pro další použití (90 - 180 min)

2. Koktejly. Snadný způsob jak se naučit jíst divokou zeleninu - přidávat ji do ovocno zeleninových koktejlů. Pojďte si je s námi namixovat a ochutnat. (30 - 60 min)

3. Svačiny. Vhodné pokud se účastní programu děti - dělají jednoduché svačinky, např. obložené chleby a ke zdobení používají běžnou i divokou zeleninu (30 - 60 min)

4. Vaření. Zde je možné vyzkoušet i složitější recepty, které vyžadují vaření, pečení a jiné náročnější úpravy (60 - 180 min)

 

JAK VYLEPŠIT DŮM

1,5 hod, 100 Kč

Cíl: seznámit se s problematikou úspor energie při provozu rodinného domku; pochopit klady a zápory nízkoenergetických a pasivních domů

Obsah: V simulační hře se pokusíte vylepšit rodinný domek nejen podle ekonomických, ale i podle ekologických hledisek. Vysvětlíme si pojmy nízkoenergetický a pasivní dům. Budete řešit zateplení, okna, vytápění, větrání a ohřev vody a tím se pokusíte snížit náklady a energetickou náročnost domu.

 

ŘEZBÁŘSKÝ KURZ

1,5 – 8 hod, 150 – 500 Kč/os dle zvolného obsahu, času a počtu účastníků (dítě od 6ti let 70 Kč)

Cíl: Změnit perspektivu soustředěnou řemeslnou prací. Prožít řetězec činností, které vedou od živého stromu k užitečnému výrobku a tím procítit a prožít vztah civilizace a přírodního prostředí.

Obsah: Program vždy obsahuje tyto části:

1. dřevo: výběr dřeva pro různé účely, zkoumání jeho vlastností

2. pracovní postupy a nástroje: představení základních nástrojů, jak s nimi zacházet na jakou práci se hodí (pila, sekera, nože, různé druhy dlát, poříz, brousky), bezpečnost

3. volná tvorba: na předem dohodnuté téma

4. úklid

Děti se mohou účastnit společně s dospělými. V základní verzi vyřezáváme lžíce, což se dá stihnout při nejkratší časové dotaci. Je však možné domluvit práci na jiných finálních výrobcích jako jsou misky, hřebeny, prstýnky, spony do vlasů, loutky, reliéfy apod. Konkrétní podobu kurzu je třeba konzultovat s lektorem.

 

OVČÍ VLNA

1,5 hod, vhodné i pro dospělé s dětmi, 110 Kč/os (děti od 6ti let 70 Kč)

Cíl: seznámit se s přírodním textilním materiálem a jeho tradičním zpracováním; relaxace a rozvoj tvořivosti

Obsah: Ovce místo sekačky má dnes kdekdo, ale zpracovat jejich vlnu je dovednost, kterou je třeba oprášit z dob dávné minulosti. Ukážeme si surovou i čištěnou vlnu, česání vlny, předení na vřetánku, vyzkoušíte si i předení na kolovrátku. Většinu času pak budeme tvořit z vlny různé výrobky technikou plstění jehlou či technikou mokrého plstění.

 

Tvorbu programů a přednášek pro odospělé podpořilo v roce 2019 MŽP v projektech "EVP pro skupiny dospělých" a "Paleta přírodně-stavebních technologií"

Obsah programů nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.