Ekoporadna: Zvířata
Další poradní místnosti Doprava, Hluk, Odpady, Ovzduší, Spotřebitel, Stavby a pozemky, Voda, Rostliny a zeleň, Ostatní
Vložit dotaz
hledat
dotaz
Dobry den , mam doma v garazi v papirove krabici a v sene maleho jezka ,ktery vazi  300 g. Dala sem mu vodu a kocici masovou konzeru. Problem je v tom ze jezek porad spi a mam pocit ze stejne nezere . Je zdravi aspon tak vypada byl ciperny,ale pak jak sem ho dala do garaze kde muz topi tak usnul . Neni to chyba jak ma pribrat,kdyz porad spi?Dekuji za odpoved.
Marcela, neděle 27. listopadu 2011, 20:21

Ježek se občas probudí, nažere se a zase usne. Nechte mu tam žrádlo a vodu. Pozor, aby vám neutekl z krabice, jsou na to dost šikovní a pak jsou schopni se schovat tak, že se obtížně hledají. V garáži by nemělo být teplo, jinak se ježek probudí, bude aktivní a bude se chtít denně krmit. Zimní spánek je pro ježka životně důležitý. Proto je lepší, aby byl v chladu v zateplené krabici, hromadě listí ap.


Malý ježek
Dnes jsme našli malého ježečka ( odhadujeme váhu tak 200 - 250 gramů). Je možné ho zazimovat , když je takhle malý? Dočetli jsme se, že musí mít váhu 0,5 kg aby přežil. Můžeme ho přinést k Vám, pokud je to možné?
Díky Findejsová

Jitka Findejsová, sobota 31. října 2009, 18:17

Můžete ho vykrmit sami (lze použít i konzervy pro psy a kočky) a zazimovat při váze půl kg (na zazimování je teď moc malý) nebo ho přineste.


Mohu pomoci?
Dobrý den,rád bych se dozvěděl jestly je v Pardubicích záchraná stanice pro divoká zvířata?Rád bich jim pomohl  s manuálními prácemi,samozřejmě zcela zdarma.
Radek Ducheček, pondělí 26. května 2008, 19:46
V Pardubicích stanice není, nejbližší jsou Pasíčka v Proseči u Skutče a další v Jaroměři.
Spřádání psí podsady
Dobry den,prosím nevíte kdo by mne spředl psí podsadu z Bernských salasnických psů.Děkuji za odpověd s pozdravem Jana Ledajaksová
Jana Ledajaksova, sobota 2. září 2006, 21:11

Zkuste paní Marcelu Skupníkovou, skupnikovam@seznam.cz tel. 608148554.


Volné pobíhání psů
Trápí nás volně pobíhající psi. Jsou nějaké materiály pro lepší informovanost dětí a rodičů, jak se v případě ohrožování psem zachovat?
Musilová Žamberk, pondělí 20. března 2006, 09:10
Pobíhání psů není řešeno zákonem, mohou si ho však upravit obce závaznou vyhláškou. Pokud tedy u Vás vyhláška není vydána, je třeba apelovat na zastupitele, aby ji přijali (obvykle na tuto problematiku slyší) a zajistili vymáhání jejího dodržování. Jinak v případě ohorožování psem je nejlépe ihned volat policii (státní nebo městskou), která psa odchytí a umístí do útulku.
Tím, že není problematika řešena zákonem, tak případnou škodu lze řešit pouze v občanskoprávním sporu, protože pes je v tomto ohledu považován za věc a majitel psa odpovídá za způsobenou škodu. Jinak další informace můžete najít na stránce http://www.praha5.cz/policie/detail.php?category=11&id=22&template=print&language=cz - je to sice z Prahy, ale jsou tam i obecné informace.
Ohrožené druhy
Dobrý den, chtěla bych se Vás dotázat na následující věci: 1) Platný seznam chráněných druhů zvěře a rostlin pro ČR je 395/1992, nebo vyšel pod nějakým novým číslem? 2) Kde bych našel Seznam chráněných druhů zvěře a rostlin pro konkrétní oblast (např. Krkonoše) mi zatím nikdo neporadil, a to ani KRNAP ani Sever, snad zkusit AOPK? 3) Červená kniha, byla vydána i po roce 1989? Případně, kdy bylo poslední vydání, kolik má dílů (jen pro ČR, Slovensko mě nezajímá), dá se ještě sehnat na knižním trhu? 4) Dříve byly v prodeji tzv. "rakety" - válečky s jakousi chemickou látkou - které se vsunovaly do chodeb krktů a působily jako jejich velmi účinný odpuzovač. Je dnes ještě něco takového na trhu a jedná se o ekologicky šetrný způsob odehnání tohoto hmyzožravce ze zahrady? Případně jak postupovat - účinně, ale šetrně? No tak to je tak asi všechno, zatím mi nikdo neporadil a psala jsem už leckam.
Mečířová, Tanvald, pondělí 20. března 2006, 09:02
ad 1 - Novelizace této vyhlášky ještě nevyšla.
ad 2 - některé AOPK mají zpracovány seznamy chráněných a ohrožených druhů - např. pardubická AOPK má takovou publikaci o rostlinách na Pardubicku. Pro některá chráněná území jsou zpracovány podrobné inventarizace, ale musíte se obrátit vždy na místní AOPK nebo Správu konkrétního chráněného území (nár. parku, chráněné oblasti).
ad 3 - jiná červená kniha nebyla vydána. Existuje však Červený seznam (i pro rostliny), který vydala AOPK, měli by ho mít na ústředí.
ad 4 - s tímto způsobem nemáme zkušenosti, takže v tomto případě neumím poradit. Ale v zákoně na ochranu zvířat proti týrání jsou vyjmenovány zakázané způsoby likvidace zvířat, např. plynem ap. Záleží na tom jak tento odpuzovač funguje a zda se na něj tento zákon nevztahuje. Ohledně chemického složení bychom museli mít obal výrobku a další informace.
husice rezavá
Dobrý den, na Bajkalu v Polabinách jsem pravděpodobně viděla samce husice rezavé, v těchto zeměpisných šířkách by neměl být. Nehrozí mu uhynutí? Kam s ním?
Dagmar Šmídová, středa 1. února 2006, 15:09
Dobrý den, pokud jste viděla na Bajkalu opravdu samce husice rezavé, jde o vzácné pozorování, ale není neobvyklé. Husice byla pozorována minulý týden na Labi na zdymadle. Jde o severský druh, takže mu chladné počasí nevadí. Pokud Vás mohu poprosit, má o vaše pozorování zájem Agentura ochrany přírody, napište o tom prosím podrobnosti na e-mail sve.crow.crow@volny.cz
volavka
prosím vás o radu v Dubanech u Pardubic se usídlila volavka nehrozí jí nějaké nebezpečí?
Vojta Meduna, úterý 3. ledna 2006, 09:37
Volavky na zimu neodlétají, je normální, že se přemísťují za potravou na pole, kde loví hraboše a myši. Nebezpečí ji nehrozí.
Můžu doma zazimovat ježka?
Prosím o sdělení zda a případně jak se zazimuje ježek.
Šímová, úterý 1. listopadu 2005, 19:21
Pokud chcete ježka zazimovat, měl by dosahovat váhy okolo 500g. Umístěte ho do chladnější místnosti, sklepa, dílny apod. a omezte mu přísun potravy. Ježek by měl postupně upadnout do zimního spánku. Pokud nezačne spát, tak zavolejte na naše tel. číslo nebo napište.
Jak krmit ježka?
Prosím o sdělení, zda mohu mít doma přes zimu ježka, čím se krmí atp. Děkuji.
Jeník, čtvrtek 20. října 2005, 10:16
Ježka je nejlépe odblešit a odčervit a to po poradě s veterinářem. Umístěte ho např. do papírové nebo jiné bedny, dno pokryjte novinovým papírem (hobliny mohou být příliš prašné a ježek by z nich mohl mít dýchací problémy). Do bedny mu umístěte nějakou bedýnku,jako domeček,( stačí papírová) a nějaký materiál, který si ježek domečku nanosí sám:natrhané noviny, listí. Ježek by měl mít k dispozici vodu na pití a potravu. Jako potrava se nám osvědčili kvalitní kočičí granule (např.Acana), syrové maso nakrájené na malé kousky, kočičí konzervy, vejce a pokud mu chcete udělat opravdu radost můžete mu koupit ve zverimexu moučné červy. Ježkovi zásadně nedávejte kravské mléko, pokud je ježek malý a mléko potřebuje, raději mu kupte sušené mléko pro koťata, které mají ve většině obchodů se zvířaty.
Nalezené koťátko
Našli jsme u popelnic opuštěné malé koťátko. Můžete se o něj postarat? Kam ho máme donést?
Renata Tužilová, čtvrtek 13. října 2005, 13:38
O opuštěná domácí zvířata se stará útulek při Veterinární klinice ve Štrossově ulici v Pardubicích, tel. 466614053.
Labuť
Na Matičním jezeře je labuť s poraněným křídlem. Můžete se o ní postarat?
Rejmont, čtvrtek 13. října 2005, 10:23
Případy poraněných labutí řeší Městská policie Pardubice ve spolupráci se Stanicí ochrany přírody Pasíčka. Obraťe se na jednu z těchto organizací, tel. MP 156, tel. Pasíčka 603 535 994.
Ježek - kam s ním?
Dobrý den, prosím o informaci o ježčích útulcích. Rád bych se dozvěděl o nejbižším ježčím útulku, kde by bylo možné nechat nalezeného ježka přezimovat. Děkuji předem za odpověď.
Stanislav Matocha, úterý 11. října 2005, 18:26
Ježka můžete přinést k nám do Ekocentra PALETA, jsme tu ve všední dny od 8 do 16 hod. Ježka vykrmíme a zazimujeme, na jaře pak vypustíme do přírody.
Otrava kachen
Bydlím na samotě u lesa u obce Úhřetice, kolem domu nám těče náhon kde se letos zahnízdili divoké kachny. Bohužel malá nanejvíš několikadenní kachňata se objevila u našeho domu tři už utopená a tři na půl mrtvá a topící se. Po vytažení z vody a zahřátí, se trohu vzpamatovali, ale bylo znát že s nimi není něco v pořádku dělali jen trhavé pohyby, nedokázali plavat, ve vodě se otáčeli hlavou pod vodu. Druhý den jim otekli oči, jako by na ně neviděli, obávám se, že se vyklubali v nepravou dobu, kdy právě na poli podél náhona dělali postřik obilí. Asi se otrávili. Ani jejich rodiče,už se tu od té doby neobjevují. Je možné, že měli nějakou nemoc? Nevíte zda se nedá udělat nějký test z uhynulého zvířete, případně kde? Vážím si zdejší poměrně neporušené přírody a s rodinou sledujeme bažanty, co chodí k nám na zahradu(nemáme plot), ledňáčky, srnky, a jiná zvířata. Dokonce se tu objevil i černý čáp myslím, že by si zdejší příroda zasloužila více ochrany a ráda bych něco podnikla.
Cibulková, neděle 15. května 2005, 07:20
Z Vašeho dotazu se to jeví na možnost buď otravy (ale v této době bych skoro vyloučil botulismus - čili musel by být jiný zdroj otravy - a ten je zase nepříliš pravděpodobný z toho důvodu, ze by se otrávily jen kachny a ne již další ptáci či savci nebo ryby). Druhou možností je nějaká nemoc - i zvířata tím mohou trpět. Obraťte se na nejbližší Státní veterinární ústav, měli by být schopni říci více - aspoň možnosti a jejich požadavky. Pokud byste něco potřebovali, obracejte se na oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí OI Hradec Králové.
Ekocentrum PALETA, Štolbova 2874, 530 02 Pardubice. Tel., fax: 466 614 352, e-mail: ekocentrum@paleta.cz